چگونه روغن گیربکس خوب را تشخیص دهیم؟
روغن گیربکس

چگونه روغن گیربکس خوب را تشخیص دهیم؟

[cz_gap][cz_title id=”cz_86566″]

چگونه روغن گیربکس خوب را تشخیص دهیم؟

[/cz_title]

[cz_title id=”cz_83598″]به گزارش تاکسین پارت , مهم‌ترین شاخص کیفی تمام‌ روغن‌های‌ گیربکس‌ میزان ویسکوزیته ( گرانروی) روغن و حداقل استفاده کردن از روغن پایه گروه‌۴ است. از طرفی مواد افزودنی در کیفیت روغن گیربکس اهمیت زیادی دارند. مواردی از قبیل خاصیت ضد لرزش، پایداری اکسیداسیونی و حرارتی، ضد‌کف، ضد‌خوردگی و فاسد شدن، توسط ادتیو یا افزودنی‌ها به روغن پایه اضافه می‌شوند.

اکثر روغن‌های گیربکس اتوماتیک شبیه روغن یا همان مایع هیدرولیک هستند، چرا که این روانکارها (به‌خصوص در مورد انواع سواری‌های چهار چرخ محرک) باید دارای خاصیت فشارپذیری نیز باشند.

اگر بخواهیم جمع‌بندی داشته باشیم، مشخصات اصلی یک روغن گیربکس اتوماتیک مرغوب استفاده از روغن پایه فول‌سنتتیک است و این روغن باید خواص ضد‌لرزش، ضد‌کف و زنگ‌زدگی، ضد‌اصطکاک و سایش، پاک‌کنندگی عالی، پایداری اکسیداسیونی بالا، پایداری حرارتی بالا و عمر زیاد (حداقل ۱۰۰‌هزار‌کیلومتر) را نیز داشته باشد.

اغلب روغن‌گیربکس‌های اتوماتیک به رنگ قرمز ساخته می‌شوند و دارای نقطه اشتعال بالای ۲۰۰‌درجه سانتی‌گراد و نقطه ریزش کمتر از منفی ۴۰‌درجه سانتی‌گراد، در کنار شاخص ویسکوزیته VI>160 هستند که عملکرد سطح بالایی را به ارمغان می‌آورند.[/cz_title]

[cz_title id=”cz_57055″ cz_title=””]

روغن گیربکس مناسب CVTها

در نوعی از گیربکس‌ها یا سیستم‌های انتقال قدرت به نام انتقال متغیر و پیوسته یا CVT، نسبت‌ قدرت و گشتاور توسط یک تسمه فولادی بسیار‌ قوی‌، بدون داشتن شفت و توسط پولی‌ها تغییر می‌‌کند.  انتقال صحیح، بی‌عیب و کم‌استهلاک نیرو در این گیربکس مستلزم استفاده از روغن‌های ویژه‌ای است که در کدبندی‌های مختلف در انواع خودروهای دارای CVT مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اصولا هر شرکت خودروساز برای گیربکس اتوماتیک استفاده‌شده در محصولاتش، روغن جداگانه‌ای را معرفی می‌کند و به همین خاطر مطالعه کامل کتابچه راهنمای همراه خودرو ضروری است. بهتر است بدانید که روغن این نوع از گیربکس‌ها اغلب از گروه فول‌سنتیک‌۴ یا همان PAOها ساخته و تولید می‌شوند.

گیربکس‌های دنده دستی

در مورد انواع جعبه‌دنده‌های دستی یا Manual باید گفت که می‌توان داخل آنها از روغن‌های دنده دستی با گرید 75W به بالا استفاده کرد. بالاترین استانداردی که برای این نوع از جعبه‌دنده‌ها وجود دارد به نام استاندارد ارتش ایالات‌متحده یا Military Level است که دارای شماره‌‌بندی ویژه‌ای همچون MT-1 هستند.[/cz_title]

Subscribe
Notify of

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments