مشخصات و ویژگی های وایر

مشخصات و ویژگی های وایر

همه تجهیزات به کار رفته شده در یک خودرو مسلما کاربردهای ویژه ای دارد که وایر نیز از آن مستثنی نیست. وایرها که در انواع و اندازه های مختلف در دست تولید و ساخت هستند ویژگی هایی را بر عهده دارند. به عنوان نمونه یک راننده هنگام خرید وایر به جنس آن توجه دارد.

بیشترین قسمت تشکیل دهنده وایر از لحاظ مشخصات ظاهری، رشته هایی از جنس الیاف است. هر چند در برخی وایرها رشته ها از جنس سیم نیز می باشند. ویژگی این رشته های بلند، انتقال دادن جریان برق می باشد.

اگر اتومبیلی که مورد استفاده افراد است، دارای موتوری به صورت کاربراتور یا انژکتور باشد تفاوتی نمی کند که جنس وایر چگونه باشد. جنس وایر معمولا پلاستیکی خشک و یا لاستیک هایی قابل انعطاف است. تنها فرقی که وایر در دو نوع موتور ذکر شده دارد سایز آن است که مربوط به نوع موتور دارای طول های مختلف است.

وایر از یک طرف به کویل و از طرف دیگر به شمع متصل است. از ویژگی های وایر آن است که این قطعه دارای درپوشی مخصوص است. خاصیت این درپوش آن است که هنگام اتصال وایر به کویل، مانع از ورود رطوبت به داخل کویل می شود. زیرا اگر کمی هم رطوبت به داخل نفوذ کند موجب کارایی نامناسب دلکو یا کویل خواهد شد.

هنگامی که این اتفاق رخ دهد موتور به نادرستی کار می کند یا می توان گفت روشن نخواهد شد. اما درپوش های محکم و با کیفیت مانع از ورود آب یا هرگونه رطوبت خواهند شد. در انتهای وایر یک سیم مفتولی وجود دارد که موجب اتصالات بهتر شمع خواهد شد.

طراحان وایر به این نکته توجه داشته اند که نوع مفتول ها را در قسمت انتهایی کمی برجسته تر طراحی کنند تا بعد از مدت زمان طولانی همچنان قادر باشد کارایی بالایی ارائه دهد. در داخل این مفتول های وایر سیستم رسانای جریان برق تعبیه شده است که مستقیم به مفتول متصل است.

انواع وایر:
کابل از نوع سیمی
الیاف ابریشمی
کابل های دارای بوبین
کانداوتیو کوا

از لحاظ استفاده در نوع می توان گفت هنگام خرید وایر اکثر متقاضیان و خریداران نوع وایری را انتخاب می کنند. که دارای ویژگی هایی همچون جذب رطوبت بالا، مقاومت، عدم ایجاد نویز، رسانا بودن جریان برق و… می باشد. وایر ابریشمی این خصوصیات بارز را دارا است و تاکنون بیشتر از دیگر وایرها مورد استفاده قرار گرفته است.

اما امروزه کابل بوبین دار به دلیل ساختار لایه های کرومی و نیکلی، در بازار خرید وایر توجه بیشتری را به خود جلب کرده است. جنس کروم و نیکل موجب می شود به خوبی آب یا رطوبت جذب شده و آسیبی به موتور نرسد..

همچنین وایر بوبین دار تشکیل شده از فلز در وایر باعث می شود تا هیچ گونه قطعی یا پارگی از لحاظ مواد تشکیل شونده در وایر اتفاق نیفتد. انتقال جریان برق در وایر بوبین دار با سرعت بسیار بالایی اتفاق می افتد که خود عامل مهمی در سرعت بخشیدن به موتور خودرو خواهد بود.

خرید وایر از طریق شرکت های بزرگ فروش قطعات با کیفیت خودرو انجام می گیرد. برای خریداری و انتخاب نوع آن بر اساس موتور خودرو خود می توانید با مشاهده مشخصات درج شده در سایت های شناخته شده، وایر مورد نظر خود را انتخاب نمایید.